Umenie Latte Art

Umenie Latte Art

Termín Latte Art je v súčasnosti bežne známy. Posledných niekoľko rokov sa tento termín stal trendom a videá baristov, ktoré ukazujú ich zručnosti, zaplavili celý internet. Od vrstveného latte macchiata až po známe cappuccino. Latte Art dalo obyčajnému cappuccinu osobnosť, podpis baristu, ktorý ho vytvoril. Od srdca až po portréty. Nižšie si vysvetlíme prečo je dôležité, aby sa barista naučil a ovládal toto UMENIE.

Ak si ľudia idú sadnúť na kávu, očakávajú, že dostanú dobrú a kvalitnú kávu. Ak si objednajú cappuccino a dostanú ho s pekným umením na vrchu, vytvorí to v nich komplexný zážitok a je pravdepodobnejšie, že sa opäť vrátia. Latte Art tiež zlepšuje chuť samotného cappuccina. Namiesto toho, že má na vrchu len mliečnu penu, má tam teraz zmes mlieka s kávou.

Pri penení mlieka, respektíve vytváraní mliečnej peny, z tekutého mlieka, je dôležité používať plnotučné a chladené mlieko. Plnotučné mlieko má vyššie percento tuku, a preto je vhodnejšie na vytvorenie jednotnej peny. Pre napenenie mlieka sa používa parná tryska, ktorá vháňa horúcu paru do džezvy s mliekom. Táto para zahrieva mlieko a vháňa doň vzduch. To je dôvod, prečo sa používa studené mlieko, nakoľko môže dosiahnuť maximálny objem pred tým, ako sa začne mlieko páliť.

Potom, čo je mlieko napenené, je čas ho previnúť. Po jeho previnutí sa pena začne miešať s mliekom, čím sa vytvorí „créma“.

Pri nalievaní speneného mlieka do kávy je veľmi dôležité pochopiť, ako sa espresso správa pri spojení so spenením mliekom. Je to všetko o tom, ako manipulovať s tmavou vrstvou crémy espressa. Keď lejete mlieko z väčšej výšky, mlieko sa dostane pod vrstvu crémy espressa. Keď džezvu priblížite k šálke, mlieko sa začne vrstviť na vrchole crémy espressa, čím sa vytvorí biely a tmavý kontrast. Rýchlosť je tiež dôležitým aspektom. Ak sa mlieko leje rýchlejšie, dostane sa pod crému espressa a naopak. Ďalej je to už len o šikovnosti a zručnosti baristu, a najmä o skúšaní a praxi.

Všetci naši baristi sú vyškolení v umení Latte Art a radi vám na vašom cappuccine vyčarujú obrázok, ktorý vám zaručene spríjemní deň.