Najviac kávy vypijú Fíni

Najviac kávy vypijú Fíni

V celosvetovom meradle sa ročne skonzumujeme viac ako 150 miliónov vreciek kávy, čo predstavuje takmer 10 miliónov ton kávy. Možno vás prekvapí, keď sa dozviete, kto je najväčším spotrebiteľom kávy… a nie sú to USA!

Najstaršie dôkazy o pití kávy sa objavili v Jemene v polovici 15. storočia, ale ktorá krajina najviac obľubuje kávové zrná v súčasnosti?

Podľa spotreby kávy na obyvateľa sú to Fíni, ktorí vypijú najviac kávy. Podľa štatistík Medzinárodnej organizácie kávy (ICO) si toto prvenstvo vyslúžili pôsobivými 12-timi kilogramami kávy na osobu za rok. Fínski susedia, Nórsko, Island, Dánsko a Švédsko, tiež obľubujú pitie kávy a patria do prvej desiatky TOP konzumentov kávy, ktorý si môžete pozrieť nižšie:

Na základe údajov portálu WorldAtlas desiatku krajín s najvyššou konzumáciou kávy na obyvateľa tvoria tieto krajiny:

  1. Fínsko – 12 kg na osobu za rok 
  2. Nórsko – 9,9 kg
  3. Island – 9 kg
  4. Dánsko – 8,7 kg
  5. Holandsko – 8,4 kg
  6. Švédsko – 8,2 kg
  7. Švajčiarsko – 7,9 kg
  8. Belgicko – 6,8 kg
  9. Luxembursko – 6,5 kg
  10. Kanada – 6,2 kg

Koľko kávy vypije priemerný človek?

Muži vypijú rovnaké množstvo kávy ako ženy, každý človek v priemere vypije 1,6 šálky denne. Na základe údajov sa ženy viac zaujímajú o cenu než muži. Priemerná spotreba kávy v Spojených štátoch je 3,2 šálky kávy denne.

Priemerná veľkosť pohára

Priemerná veľkosť šálky kávy vo svete je 266 mililitrov. 30 % populácie pije kávu príležitostne.

Časť dňa

65 % všetkej kávy sa konzumuje počas „raňajkových hodín“, 30 % medzi jedlami a zvyšných 5 % pri iných jedlách.

Preferencie

35 % konzumentov kávu nedochucuje. 65 % dáva prednosť pridaniu cukru a / alebo mlieka.

Motivácia

Ženy uviedli, že pitie kávy je dobrý spôsob relaxácie. Muži uviedli, že káva im pomáha pri práci.

Slovensko

Určite mnohých z vás zaujíma ako pijeme kávu my Slováci. Podľa prieskumu agentúry STEM/MARK kávu pijú takmer tri štvrtiny Slovákov (73 %). Slováci vypijú v priemere jednu až dve šálky kávy denne, čo predstavuje okolo 15 šálok týždenne. 22 % Slovákov však vypije až okolo 25 šálok kávy týždenne. Až 50 % Slovákov s obľubou pije kávu hneď ráno po prebudení, pri raňajkách alebo po príchode do práce. Pozoruhodným faktom je, že káva je ešte stále spätá s domovom. Až 67 % ľudí pije viac kávu doma a zvyšných 13 % pije kávu v kaviarňach. Navštívte nás a pokúsime sa spolu poslednú štatistiku trošku vylepšiť v prospech kaviarní 🙂