Ako sa správne kávy nazývajú?

Ako sa správne kávy nazývajú?

V našich kaviarňach si môžete vybrať z viacero druhov kávy. Keď sa vás spýtame, čo si dáte, často nemáte jasno, ale nechcete zdržiavať, a tak si jednoducho objednáte „presso“. Namiesto súhlasného prikývnutia však od našich baristov a obsluhy prichádzajú ďalšie otázky: „Dáte si lungo, ristretto, americano?“ A sme zasa na začiatku…

Aby ste v našich kaviarňach už viac neboli stratení, pripravili sme pre vás malý slovníček o názvosloví kávy, ktorý vás pripraví na otázky našej obsluhy. Taktiež vám pomôže objaviť bohatý a voňavý svet tohto osviežujúceho a pôžitkárskeho nápoja. Tajomstvo kávy spočíva v jej správnej príprave, ktorá je u jednotlivých typov presne daná a Taliani si ju ctia z pokolenia na pokolenie.

Piccolo neexistuje

Piccolo v taliančine znamená „malý“ a keď Taliani povedia „Uno piccolo!“, myslia tým skôr štamperlík niečoho ostrejšieho. Tento pojem sa však ujal ako na Slovensku, tak aj v susednom Česku. V gastronómii však tento pojem nemá svoje miesto a v dobrých kaviarňach sa ho snažia vykoreniť. Neexistuje však ani veľké či malé espresso. Existujú len kávy na báze espressa, ktoré majú iný pomer kávy a vody.

Espresso

Espresso je jednoducho len jedno. Keď si objednáte espresso, mali by ste dostať orieškovo hnedú kávu s objemom 25-30 ml, pripravenou z 8 gramov mletej kávy, s lahodne krémovou penou. Barista by mal mať na kávu dopredu pripravené nahriate šálky, aby vydržala čo najdlhšie teplá. Teplota vody počas prípravy má byť 90 °C s minimálnou odchýlkou. Káva je silná svojou chuťou i farbou a skĺbiť by sa v nej mala jej prirodzená horkosť, sladkosť a acidita, resp. kyslosť.

Ristretto

Ristretto je veľmi podobné espressu, ale obsahuje menej vody, len okolo 20 ml. Obyvatelia Sicílie obľubujú ristretto, nakoľko je to veľmi horúci kraj. Sicílčania preto lepšie znášajú menšie dávky kávy, aby sa im neprehrial, ich už aj tak rozpálený organizmus. Skrátená obdoba espressa je vďaka spôsobu prípravy v chuti o niečo sladšia.

Lungo

Lungo môžeme nazvať aj dlhou kávou. Ide o espresso, ktoré realizuje pomer 1:1, resp. pol na pol (káva / voda). Príprava spočíva v rovnakej gramáži kávy, ako potrebujeme na espresso, ale s minimálne dvakrát väčším množstvom vody. Čas prípravy je tiež dôležitý, mal by byť približne dvakrát dlhší, a teda 1 minúta.

Americano

Americkí vojaci si počas druhej svetovej vojny ťažko zvykali na európske espresso. Bolo pre nich príliš horké a silné, a preto si ho dolieval horúcou vodou. Tak vzniklo predĺžené espresso, a teda americano, ktoré doplnené o väčšie množstvo horúcej vody v pomere 1: 5. Spôsoby, ako vám takúto kávu vieme pripraviť, sú dva. Buď dostane štandardné espresso s kanvičkou s horúcou vodou a vy si ho predĺžite, resp. dolejete podľa svojej chuti alebo vám ho pred vami predĺži sám barista.

Veríme, že sme vám týmto krátkym slovníkom pomohli vybrať si tú správnu kávu, najlepšiu pre vás.