5 zaujímavých faktov o výrobe kávy

5 zaujímavých faktov o výrobe kávy

Káva je celosvetovo populárnou komoditou. V skutočnosti každý rok míňame na Slovensku na kávu okolo 317 miliónov eur (Statista 2018). Premýšľali ste niekedy, odkiaľ káva pochádza a na čom pri jej výbere záleží? Kávové rastliny preferujú teplé, vlhké podnebie a niektoré z najchutnejších káv sveta sa pestujú vo vysokých nadmorských výškach.

Pozrime sa na 5 zaujímavých faktov o káve pestovanej po celom svete.

Y1

  1. Káva pôvodne pochádza z Etiópie

Provincia Kaffa v Etiópii je miestom, kde rástli prvé kávové stromy a Kaffa je miesto, kde káva dostala svoje meno. Kávovníky rástli voľne v lese a domorodci poznali ich plody a často pili čaj z jeho zŕn. Káva v Etiópii stále rastie a v súčasnosti je jednou z najväčších afrických producentov kávy.

  1. Káva je semenom čerešne

Na kávovníku rastie ovocie, ktoré sa označuje ako „čerešňa“. Kávové zrná sú vlastne jadrami tejto čerešne. Keď sú čerešne tmavo červené, sú pripravené na zber. Čerešne sa zbierajú buď ručne alebo mechanicky. Jadierka, respektíve zelené kávové zrná, sa oddelia od ovocia a sušia sa. Následne sa prepravujú na praženie a predaj.

  1. Káva ako významná komodita na obchodovanie

Brazília je najväčším vývozcom kávy za posledných 150 rokov. Kávovníky boli privezené z Etiópie do Brazílie v 18. storočí. V 19. storočí prevládala brazílska káva v Európe a v Spojených štátoch, čo znamená že káva je pre Brazíliu významnejšou komoditou ako cukor.

  1. Existujú iba dve komerčne pestované odrody kávy

Hoci existuje viac ako 60 druhov kávy, iba dve z nich sú komerčne pestované a predávané po celom svete. Tieto dva typy sú Arabica a Robusta. Arabica má lepšiu chuť a je vyššej kvality. Je to voľba väčšiny kávičkárov. Robusta sa ľahšie pestuje a je lacnejšia, má vyšší obsah kofeínu, ktorý dáva káve horkú chuť.

  1. Aj včely majú radi kávu

Je to pravda! Ľudia nie sú jediní milovníci kávy. Kvety kávovníkov priťahujú včely medonosné. Keď sa živia nektárom kávových kvetov, prijímajú malé množstvá kofeínu. Účinok kofeínu na včely je podobný účinku na ľudí. Poskytuje im energetickú podporu, zvyšuje ich koncentráciu a výkon.

Cappuccino

Vychutnajte si pôžitok z kávy v našich kaviarniach Yogi’s, kde vám ponúkame kávu, ktorá je zmesou Arabiky (73%) a Robusty (27%). Náš dodávateľ má viac ako 80 ročnú tradíciu v pražení a príprave tej najlepšej kávy.